Благоевград

Благоевград

Община Благоевград се намира в югозападната част на България и обхваща 620.12 кв.км територия. Община Благоевград е най-голямата по население и третата по територия в рамките на област Благоевград.

Град Благоевград(до 1950 г. Горна Джумая) е административен център на едноименните област и община и икономически, културен и образователен център на Югозападна България. Населени места в общината  са селата Бело поле, Бистрица,   Българчево, Дъбрава, Еленово, Изгрев, Лешко, Логодаж, Марулево, Падеш, Покровник, Рилци, Церово, Бучино, Делвино, Зелен дол, Обел-Клисура, Горно Хърсово, Мощанец,  Габрово, Дебочица, Селище.

Град Благоевград е  разположен е от двете страни на р. Бистрица, почти при вливането й в р. Струма, където реката и извисяващите се от двете й страни Рила и Влахина планина оформят Благоевградската котловина.

Това е почти географския център на Балканите - район, в който от  най-дълбока древност има присъствие на цивилизован живот. От VІ-V хилядолетие пр. н.е. са известни няколко праисторически селища в околностите на града: в м. Кайменска чука край Благоевград /кв. Струмско/; м. Каси баня, с. Българчево; местностите Площеко и Гърлешки ниви край с. Дренково, с. Клисура.

Географска характеристика

Община Благоевград се характеризира с благоприятно географско разположение – близост до столицата София и до две международни граници – с Република Македония и с Република Гърция – и развита транспортна инфраструктура. Благоевград е разположен в долината на Струма и през него тече по-малката река Бистрица. Намира се на 360 метра надморска височина в Благоевградската котловина между планините Рила и Влахина  и е в непосредствена близост до Пирин планина. 

Благоевград е сред градовете с най-много слънчеви дни в годината. Градът е защитен от студените северни ветрове поради естествената преграда на високите рилски масиви и възвишенията при село Бело поле . Планинският бриз, спускащ се от Рила по поречието на Бистрица, охлажда въздуха през летните горещини. Ветровитостта е умерена – 1,6 метра в секунда. Благодарение на множеството планински гори около града и липсата на промишлени замърсители, въздухът в Благоевград е чист. Зимата е мека, кратка и почти безснежна, а лятото е дълго и сухо, отличава се с малкото количество валежи.

Транспорт и инфраструктура

Град Благоевград е разположен на  паневропейския транспортен коридор 4, на европейски път E79 и на републиканския път I-1. В процес на изграждане е автомагистрала „Струма“, която да свързва София с Република Гърция.

Благоевград е само на 31 km път от Северна Македония, 83 km от Гърция, 88 km от Сърбия. Разстоянието до София е 96 km, до Пловдив – 193 km. Благоевград е разпределителен пункт на туристическия поток за близките планини с техните центрове – Банско, Сандански и Добринище.

Благоевград, разположен в непосредствена близост до Гърция и Македония, с наличие на съвременни транспортни връзки, богат със своите културни и исторически забележителности, с природните си красоти и лечебни минерални води, става все по-привлекателен за културен и екологичен туризъм, за летен и зимен отдих.

Образование

Благоевград е университетски град. В него се намират Югозападният университет “Неофит Рилски “ и Американският университет в България, които все повече се налагат в културния и обществения живот на града и носят славата му на най-младия университетски център.

Заради големия брой студенти, кръстопътното си географско положение, природата и редица социални фактори, градът има сравнително добре развиваща се икономика. Икономиката на Благоевград е относително разнообразна и добре балансирана. Най-голям принос в произведения обем продукция и брой работни места е сектор промишленост, следван от търговия и транспорт.

Легенда за възникването на града

Те свързана с един от неговите символи – конят. Според преданието преди много години в района на днешната Област Благоевград вилнеела тежка болест, от която масово умирали хора. Тогава населението решило, че трябва да се премести, като за целта трябвало да си намери по-хубаво място за живеене. Така започнали да търсят по-благоприятна територия. За целта пуснали един кон, който дълго се скитал, но накрая спрял на едни зелени поляни край река Бистрица, в близост до минералните извори. Именно около тях започнало да се изгражда бъдещето селище – Горна Джумая. Самият символ на коня и днес е важен за Благоевград, като дори може да бъде видяна скулптура, която се намира в долния край на града, на неговия вход. Идеята на скулптурната фигура е да напомня за легендата.

Благоевград е селище с богата история. Благоприятните условия, създаден от топлите минерални извори, спомагат за възникването около 300 г. пр.н.е. на тракийското селище Скаптопара на мястото на днешния квартал Грамада. По време на Средновековието край водите на трийсетте минерални извора и топлите бани се стичат хиляди хора. Минералните води са с температура до 55 градуса Целзиии са подходящи за лечение на опорно-двигателния апарат, неврологични, кожни, бъбречно-урологични и други заболявания.

На 9 май 1950 година град Горна Джумая е прекръстен на Благоевград в чест на политическия деец Димитър Благоев. През 1954 година към него е присъединено село Грамада, а през 1973 година и село Струмско

Днес Благоевград е един много добре развит град, който има добра промишленост, а също така държи много на развитието на културата. В него живеят много хора от съседните общини и села. От Втората световна война насам градът става по-привлекателен, като за целта се развива силна хранително-вкусова промишленост, с електроника и разни други модерни производства.

.Забележителности

Етнографски комплекс Вароша – най-старият квартал на Благоевград. Той е включен в списъка на „Стоте национални туристически обекта. Във „Вароша” се намира църквата „Въведение Богородично, къщата на Георги Измирлиев – Македончето, Регионалният исторически музей. Кварталът е обявен за културен паметник. На 200 метра от него е парк“Бачиново“.

Регионален историческият музей. Той е културен, научен и образователен институт с повече от половинвековна история. Намира се в квартал „Вароша”, в близост до църквата „Въведение Богородично” и заедно с тях е обект от Националното движение „Опознай България – 100  национални туристически обекти”.

Църквата "Въведение Богородично"заема централно място в квартал Вароша. Изградена е през 1844 година. Сградата е живописна. Има бяла камбанария. Църквата е доизградена и изписвана близо половин век. Тя е забележителна и с триредния си църковен иконостас, който е създаден по подобие на този в Рилския манастир. Църквата е национален паметник на културата.

В северната част на двора й е поставен паметен знак на първия военен комендант на града след освобождението му през 1878 г. и починал в него през същата година  – майор Иван Павлович Орлински. В западната част на двора на църквата се намира мемориал “Делчев род”. Изгражда се през 1979-80 г. Проектът е на колектив в състав: арх. Богдан Томалевски, худ. Христо Стефанов и скулптора Иван Нешев. Композицията се състои от шест ниши с полукръгли апсиди, в които  са реализирани мозайки с исторически моменти от национално-освободителните борби в Македония. Мемориалът е костница на рода на Гоце Делчев. Върху плоча, поставена хоризонтално и под наклон, са изписани имената на Делчевия род.

Къщата музей на Георги Измирлиев-Македончето Георги Димитров Измирлиев, известен като Македончето, е български революционер и общественик, участник в Априлското въстание в 1876 година като помощник на апостола Стефан Стамболов и военен ръководител в I-ви (Търновски) революционен окръг. 100 години след смъртта му, през 1976 година, родната му къща в Благоевград е обявена за музей – в стаите е възстановена автентичната обстановка на възрожденския бит, документална сбирка разказва за живота и делото на революционера.

Площад “Г.Измирлиев-Македончето” се оформя от сградите на Общината, Драматичен театър “Никола  Вапцаров”, сградата на Американския университет в България и Регионална библиотека, сградата на НТС и Областния съвет, пощата. В неговото оформяне участват фонтанът от мраморни късове, паметникът на Д. Благоев и скулптурната група “Чакащите”, “Почиващата” и “Вървящият”.

Фонтанът е разположен на по-ниско равнище в площадното пространство. Оформен е от три големи мраморни къса с пирамидална форма, които представят трите големи планини на територията на Пиринския край – Рила, Пирин и Родопи. Автор е Иван Русев. До него е разположена чешмата с двата лъва. Стилът й напомня занаятчийските произведения на каменоделците от епохата на Възраждането.

Скулптурната композиция на Павел Койчев, състояща се от трите фигури “Чакащите”, “Почиващата” и “Вървящият”.

Паметникът на Д.Благоев . Седналата фигура на Дядото със свободно поставени върху бастун ръце е излята от бронз и поставена върху нисък пиедестал.

Бюст- паметник на Георги Измирлиев –Македончето се намира на площада с фонтаните срещу сградата на Общината. Открива се през 2006 г. във връзка със 130 г. от Априлското въстание и обесването на революционера.

Паметник на Св. Св. Кирил и Методий пред НХГ е поставен през 1980 във връзка със 100 г. на гимназията – бивша Солунска.

Паметникът на Македоно-одринското опълчение  се намира в квартал „Вароша“

Паметник на Гоце Делчев в цял ръст, с хайдушко облекло и наметнат ямурлук се намира на  пл. Македония или “старият площад” .  В града са разположени още Бюст-паВметник на В. Левски, Бюст -паметник на П. Яворов, Бюст-паметник на Ильо Марков-Беровски /дядо Ильо Малешевски/, Барелеф на Никола Вапцаров

Паметен знак от признателното население на Горна Джумая, който показва мястото и датата на посрещане на освободителните руски войски от ІV мариополски полк, предвождан от майор Иван Павлович Орлински – 12.ІІ.1978 г. се намира в градинката пред главния вход на стадиона. Близо до него, в ляво от стълбите на стадиона се издига внушителна скулптурна фигура на спортист в цял ръст, с топка в дясната ръка.

Паметник-костница на загиналите в Балканската война и освобождението на Г.Джумая от турско иго признателното население е издигнало в дясно на пътя за Ловния дом. Той представлява пирамида от отделни каменни късове, в основата на която са изписани местата, където са водени бойни действия през войната. Непосредствено до него е гробът на Мите Марков.

В парка Ловен дом през 60-те години на ХХ в. е изграден паметник-костница на загиналите в борбата против фашизма. Зад него са разположени осем плочи с имената на загиналите в борбата против фашизма.

Пътуващите по международния път Кулата-София срещат на входа на града като паметен знак “Летящия кон”. Негов автор е Иван Нешев. Той се извисява на метална траверса под остър ъгъл, разположена на нисък хълм край самия път. Свързан е с легендата за създаване на града.

Културни институти

Камерна опера Благоевград Камерна Опера – Благоевград е единствен в страната музикално – сценичен институт, който работи в областта на малката оперна форма.

Драматичен театър „Никола Вапцаров“ е създаден е през 1919 година. Намира се на пл. Георги Измирлиев-Македончето 1

Общински куклен театър Куклен театър – Благоевград е създаден като професионален институт към Окръжен съвет за изкуство и култура – Благоевград през 1975 година. Намира се на площад „Георги Измерлиев-Македончето“.

Драматичен театър „Проф. Енчо Халачев“

Регионална библиотека „Димитър Талев“ е основана през 1953 година.Намира се на „Георги Измерлиев-Македончето“.

Народно читалище „Никола Йонков Вапцаров“ е основано през далечната 1866г. Намира се на площад „Македония“.

Градска художествена галерия Намира се в центъра на Благоевград, ул.”Крали Марко” 8. Много общи, регионални, групови и самостоятелни изложби се организират в тези зали. 

Центърa за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград

Благоевградска часовникова кула Тя е възрожденска постройка и е един от символите на Благоевград , както и една от най–старите часовникови кули в България. Построена през 1867 година кулата се намира на пл.“Гоце Делчев“.

Ансамбъл за народни песни и танци „Пирин“  е създаден през 1954 година и един от най-известните български фолклорни ансамбли и посланици на българското народно изкуство по света.

Биг Бенд благоевград е създаден през 1993 г. на основата на съществуващия Градски духов оркестър по предложение на диригента Борис Янев. Оркестърът се състои от 16 оркестранти и е дейност в Направление „Култура” към Община Благоевград

Благоевград е известен и със своите фестивали, сред които  Талантино, Фестивал на сурвакарските игри, Благоевград джаз фест,  Летни театрални вечери. Градът разполага с няколко зали, в които се провеждат различни мероприятия - Летния театър, който разполага със 100 места, Зала “22 септември“ със 160 места, обновената Зала „Пейо Яворов“ има 560 места.

Туристически дестинации

Национален парк „Рила“ Национален парк “Рила” се намира на територията на четири административни области – Благоевградска, Софийска, Кюстендилска и Пазарджишка. Паркът е най-големият от трите национални парка в България, с площ от 81 046 хектара. За посетителите със специални интереси като защитени растения и животни, планинско колоездене, конна езда на територията на Националния парк са изградени множество специализирани маршрути и екопътеки

Въжен парк „Коколандия“  Той е изграден в местността „Бачиново“ и разполага с три нива на трудност, както и с бънджи с два батута.

Парк „Бачиново“   Намира на 3 км. над града. От там минава пътя за село Бистрица, курорта Бодрост, резерват Парангалица и хижа Македония. В парка има езеро, в което можете да се повозите с водни колела с формата на лебеди.

Екопътека „Кръста“   Тя  е с дължината 1320 м и свързва парка “Ловен дом” с християнския комплекс “Памет и вяра” над областния град. От тук се разкрива панорамна гледка към целия град. Християнския кръст с височина 33 метра.

Рафтинг по река „Струма“ – През летните месеци двучасовото екстремното изживяване събира любители на рафтинга.

Спорт

Благоевград е футболен град, прословут с футболен клуб „Пирин“ и детско-юношеската школа на Пирин Благоевград, от която са излезли много известни футболисти.. Домакинските си мачове играе на стадион „Христо Ботев“ в града. ОФК „Пирин“, с прозвище“орлетата“ играе в Първа професионална лига.

В града има две многофункционални спортни зали. Зала Скаптопара“ е открита през 2007 година и е с капацитет над 1000 седящи места и отговаря на всички изискванията на международните федерации по хандбал, баскетбол и волейбол, а игралната площ може да се използва и за състезания по художествена гимнастика и бойни изкуства.

В града има и  добре поддържани комплекса за тенис, един футболен стадион, шест малки игрища за футбол, открит и закрит плувен басейн с олимпийски размери, писта за картинг и едно от най-добрите игрища за бейзбол на Балканите. 

В Благоевград има и много паркове, сред които  Парк „Бачиново“, Парк „Ловен дом“, Парк „Скаптопара“, Градска градина, Зоопарк Благоевград, Заева поляна, Парк „Волга“.

Категории

Региони

Страници